Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA’DA HOROZ DÖVÜŞTÜRENLER YANDI

BAFRA’DA HOROZ DÖVÜŞTÜRENLER YANDI

Geçtiğimiz günlerde de Bafra’da Horoz Dövüşlerine jandarma tarafından operasyon yapıldı haberimizi sizlerle paylaşmıştık.

Bafralı horozculara bir kaç gün önce Bafra İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı, Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı Ekipleri bir ihbar üzerine Yağmurca Mahallesinde horoz dövüştürüldüğü iddiası üzerine baskın düzenledi.

 

HOROZ DÖVÜŞTÜRMEK KESİNLİKLE SUÇ MU?

Evet, horoz dövüştürmek kesinlikle suç. İşte Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri de bunun suç olduğunu bildiği için yağmurca mahallesine bu nedenle baskın düzenledi. Edinilen bilgilere göre 30 yaşındaki B.C’ye ait bir mekana horoz dövüştürüldüğü sırada suçüstü yapıldı.

Jandarma evin bir odasına horoz dövüştürülmesi ile ilgili düzenek kurulduğunu da tespit etti. Bununla da kalınmamış, horoz dövüşü için bir odaya ring alanı da kurulmuş. Horoz dövüşünü izlemek için tribün de yapılmış. Horozlar, özel kafeslerde muhafaza ediliyormuş.

 

JANDARMA CEZA YAĞDIRDI

Jandarma ekipleri operasyonda suçüstü yaparak dövüştürülen hint horozlarına el koydu. Horozlar Samsun Doğa Koruma ve Milli Parklar Bafra Şubesi’ne teslim edildi. Baskın’da 5 kişi gözaltına alındı, bu 5 kişiye samsun doğa koruma ve milli parklar elemanları tarafından toplam 13 bin TL idari para cezası kesildi. İfadesi alınan şahıslar daha sonra serbest bırakıldı.

 

HOROZ DÖVÜŞTÜRMEK YASAYA GÖRE SUÇ

Horoz dövüştürmek 5199 Sayılı yasa gereğince kesinlikle suç. Horoz dövüştürmek aslında her şehirde gizli de olsa yapılıyor. Sadece horoz dövüştürmek mi? Köpekleri dövüştürenler bile var. Sanki bu gelenekselmiş gibi yapılıyor.

Şu bir gerçek ki, gerek Emniyet mensupları gerekse Jandarma’mız hayvanların yaşam haklarını hem yasa gereği hem de vicdanen ciddiye alan çalışmalar yapmasını minnetle karşılıyoruz. Horoz dövüştürenlere bir hatırlatma daha yapalım; yakalandığınızda kişi başına 2 bin 600 TL ceza sizi bekliyor.

 

BAFRA’DA DA HOROZ DÖVÜŞTÜRÜLÜYOR MU?

Merak ettim, Bafra’da da horoz dövüştürülüyor mu? Dikkatinizden kaçmamıştır, eski adı köy yeni ünvanı ile mahalle olan yerlerde horozlar dövüştürülüyor. Biz de merak ettik, neden hep uzak mahallelerde bu dövüşler yapılıyor? Şehir merkezindeki mahallelerde acaba horoz yetiştiriliyor mu? Tabi hint horozundan bahsediyoruz veya dövüştürülüyor mu?

Her neyse birilerine mesaj verdik, onlar kendini bilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Naci naci dedi ki:

    Memlekette mesele kalmadımı ne o ya gidince Ensar vakfında ne olmuş onlardan haber verin hırsızlıklardan haber verin

BİR YORUM YAZ