Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

SAMSUN EKONOMİSİ ÇALIŞTAYDA MASAYA YATIRILACAK

SAMSUN EKONOMİSİ ÇALIŞTAYDA MASAYA YATIRILACAK
Canik Belediyesi tarafından Samsun’un dinamiklerini “şehir ekonomisi” için buluşturmak amacıyla 24-25-26 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan Ekonomi Kalkınma Çalıştayı’nda Samsun ekonomisi masaya yatırılacak. Çalıştayın ilk gününde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem “Şehir ve Ekonomi” konulu konferans verecek.
Canik Belediyesi tarafından şehirde iş dünyası ve ekonominin güncel sorunlarının tespit edilmesi amacıyla kurulan Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu’nca düzenlenen Samsun Ekonomi Kalkınma Çalıştayı 24 Mart Perşembe günü başlayacak. Üç gün sürecek ve Perşembe günü sabah saat 09.00’da açılış töreniyle başlayacak çalıştayın ilk gününde Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, “Şehir ve Ekonomi” konulu konferans verecek. Samsun’da görev yapan üst düzey bürokratlar, yerel yöneticiler, iş adamları ve sivil toplum örgütlerinin katılımının hedeflendiği çalıştayda, ekonomi uzmanları şehrin ekonomisini konuşup, masaya yatıracak ve Samsun ekonomisinin sorunları, çözüm önerileri tespit edilecek.
ÖNEMLİ KONULAR KONUŞULACAK
Üç gün boyunca önemli konu başlıklarının ele alınacağı çalıştayda, “2023 vizyonu hedefinde İhracat ve Samsun”, “Samsun’da yerel markalar ve markalaşma sorunu”, “Samsun’da yatırım sorunları”, “Samsun’un Türkiye ihracatındaki yeri son durumu”, “Hibe, destek, teşvikler ve Samsun”, “Üniversitelerin Samsun ekonomisine katkısı ve 2., 3. Devlet Üniversitenin ilimize kurulmasının gerekliliği”, “19 Mayıs’ın 100. yılında ara hedef olarak Samsun ekonomik görünümü”, “Samsun için alternatif pazarlar”, “Samsun’da yatırımcı/girişimci algısı ve ortaklık kültürü” gibi konular ekonominin paydaşları tarafından değerlendirilecek.
ÖNEMLİ SONUÇLAR ÇIKACAK
Ekonomik Kalkınma Çalıştayı ile Samsun’un dinamiklerini ve ekonomi paydaşlarını şehrin ekonomik sorunlarını çözmek için buluşturmayı amaçladıklarını belirten Canik Belediye Başkanı Genç, “Canik Belediyesi olarak kurduğumuz Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu, anket çalışması kapsamında tüm kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü gibi bu şehrin tüm dinamiklerinin görüşlerini, önerilerini aldı. Bu anket sonuçları uzman bir kurul tarafından değerlendirilecek. Şimdi yapacağımız Ekonomik Kalkınma Çalıştayında da şehrin paydaşları, Samsun’umuzun ekonomisini değerlendirecek. Anket sonuçları ve çalıştaydan çıkacak sonuçlar, şehrimizin ekonomik geleceği açısından elimizde önemli bir veri oluşturacak” dedi.
SAMSUN, STRATEJİK ÜS
Geçmişte Anadolu’nun ticari başkenti konumunda olan Samsun’un yeniden önemli bir ticaret merkezi olmasını istediklerini ifade eden Başkan Genç, “Bu nedenle Samsun’un potansiyelini ve kaynaklarını harekete geçirmeliyiz. Bunu yaparsak inanıyorum ki Samsun önümüzdeki 100 yıllık süreçte Türkiye’nin en stratejik merkez üssü şehirlerden birisi olacaktır. Yerel kalkınmanın kaynak ve alan boyutunu geliştirerek, ekonomik ve siyasi kalkınma alanında topyekün bir yükseliş hedeflemeli ve Samsun olarak sürdürülebilir kalkınma anlayışını benimsemeliyiz. Bütün bunlar nedeniyle bu şehrin yerel yönetimi olarak kendimizi sorumlu hissediyoruz. Yapılacak çalışmanın ilimiz için faydalı olacağına inanıyor, bu şehrin tüm dinamiklerinin katkısını bekliyoruz” diye konuştu.
Köksal ÖNER
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ