Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

AVUSTURYA BÜYÜKELÇİSİ DR. WÖLFER VALİ ŞAHİN’İ ZİYARET ETTİ

AVUSTURYA BÜYÜKELÇİSİ DR. WÖLFER VALİ ŞAHİN’İ ZİYARET ETTİ
Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Dr. Klaus WÖLFER ve beraberindekiler, Vali İbrahim Şahin’i makamında ziyaret etti.
Valilik gelişinde Vali İbrahim Şahin tarafından karşılanan Avusturya Büyükelçisi Dr. Klaus WÖLFER, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Vali ile birlikte valilik makamına geçti.
YABANCI DİLLER KÜTÜPHANESİNDE BİR AVUSTURYA BÖLÜMÜ VAR
Makamda bir konuşma yapan Avusturya Büyükelçisi Dr. Klaus WÖLFER, “Samsun’a gelmek için oldukça nedenlerimiz var. Samsun’da yaşayan Avusturyalılar var, aynı zamanda bu bölgeden olup daha önceden Avusturya’ya gitmiş Türk kökenli bizim vatandaşlarımız da oldukça fazladır. Türkiye’den yıllar öncesi ülkemize göç eden Türk vatandaşlar bizim aramızdaki daimi bağlarımızdır. Samsun büyük bir şehir ve önemli bir limandır. Kış turizmi konusunda buradaki potansiyeli ve güzelliği de görüyoruz. Kalifiye bir ilişki anlamında da üniversitenizdeki yabancı diller kütüphanesinde bir Avusturya bölümü var. Burası da bizim için oldukça anlamlıdır. Buradaki varlık nedenimiz yeni yatırımları araştırmaktır. Bununla ilgili bir çalışma yapacağız. Ayrıca buradan giden işçilerin Avusturya’da kalması, dostluk ve aile ilişkileri oluşması nedeniyle de yeni yatırımlar konusunda daha rahat hareket edebiliriz. Avusturya’nın dünyada en fazla yatırım yaptığı ülkeler sıralamasında Türkiye üçüncü sırada gelmektedir” dedi.
4SAMSUN KARADENİZ BÖLGESİNİN EN BÜYÜK ŞEHRİDİR
Vali İbrahim Şahin ise yaptığı konuşmasında, “Değerli Arkadaşlar; Avusturya Ankara Büyükelçimiz bugün bizim misafirimiz. İlimiz Terme ilçesinde faaliyet gösteren OMV Termik Santrali Avusturya firması tarafından işletilmektedir. Kış turizmi ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. Samsun Ladik Akdağ Kayak Tesisimiz ile ilgili olarak buna benzer bir katkı sağlayabilir miyiz diye, bu gün Sayın Büyükelçimizle görüşeceğiz. Çok sayıda vatandaşımız ilimizden ve diğer illerden Avusturya’ya çalışmak üzere gitmişler. Samsun çok önemli bir şehirdir. Karadeniz Bölgesinin en büyük şehridir. Samsun dört ulaşım aksına sahip Karadeniz Bölgesinin tek şehridir.Bu ciddi anlamda şehrimizde bir avantaj teşkil etmektedir. İnşallah bundan sonra daha fazla Büyükelçi şehrimizi ziyaret edecektir. Gençlik ve Spor Bakanımız ile yaptığımız değerlendirme sonucunda Dış İşleri Bakanımızla bu konuyu görüşmüş ve Büyükelçiler toplantısının Samsun’da yapılmasıyla ilgili karara varmışlar. Önümüzdeki aylarda şehrimize gelmelerini bekliyoruz.  Gerek Avrupa’dan, gerek Afrika ülkelerinden Büyükelçilerimizi misafir edeceğiz. Samsun görüldüğünde, gezildiğinde herkesin gıpta ettiği, dikkatlerin yoğunlaştığı bir şehirdir. Samsun pırıl, pırıl Avrupai bir kent halini aldı. Değerli Büyükelçimize ilimize hoş geldiniz diyorum” diye konuştu.
LALE MOTİFİ İŞLEMELİ BİR TABLO HEDİYE ETTİ
Konuşmaların ardından Vali İbrahim ŞAHİN, Avusturya Büyükelçisi Dr. Klaus WÖLFER’e Samsun Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yapılan lale motifi işlemeli bir tablo hediye etti. Avusturya Büyükelçisi Dr. Klaus WÖLFER ise ziyaretin anısına Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN’e hediye takdim etti.
Köksal ÖNER
DSC_5106
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ