Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

Uzmanı Dr. Ayşegül Elbir Şahin

Uzmanı Dr. Ayşegül Elbir Şahin

GEBELİK ÖNCESİ VE SONRASINDA AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Medical Park Samsun Tıp Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ve Medikal Akupunktur Uzmanı Dr. Ayşegül Elbir Şahin “akupunktur ve gebelik” hakkında bilgi verdi. Dr. Şahin “Kilo vermenin doğurganlık üzerindeki etkileri çok iyi bilinmektedir. % 5-10’luk kilo kaybı bile dramatik bir şekilde yumurtlama ve gebelik şansını artırmaktadır. Akupunktur obezite tedavisindeki başarısı ile gebe kalmanızı kolaylaştırır. Bununla birlikte hamileliğe hazırlık aşamasında kilo verilmesi ve normal kiloya ulaşılması; gebelikte şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı ile karşılaşma oranını düşürür.”dedi.

Akupunktur aynı zamanda tüp bebek tedavisi sırasında gebe kalmayı da kolaylaştırdığını söyleyen Uzm. Dr. Ayşegül Elbir Şahin “Akupunktur rahim kan akımını artırır, rahim içi dokusunu (endometriumu) iyileştirir. Üreme hormonlarını (GnRH, FSH, LH) düzenler, doğal yumurta gelişimini sağlar. Yumurtalıkların (Overlerin) dengeli uyarılmasıyla yumurta kalitesini artırır. Tedavi sürecinde stres, kaygı ve endişeyi azaltır. Rahim kasılmalarını azaltarak embriyonun tutunmasını sağlar. Bağışıklık sistemini dengeleyerek düşük tehlikesini azaltır. Hormonal tedavinin yan etkilerini azaltır.”şeklinde ifade etti.

Akupunktur tedavisi ile hastanın kendine güven duygusunun arttığını vurgulayan Dr. Şahin “Motivasyon eksikliğine bağlı tedaviyi bırakma oranı düşer. Bununla birlikte bazı bayanlar gebe kalmaması için hiçbir organik neden yokken gebe kalamazlar. Bu tip hastalarda akupunktur tedavisi ile sadece stres ve kaygının azaltılması bile doğal yollarla gebe kalmaya neden olabilmektedir.”

Medical Park Samsun Tıp Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ve Medikal Akupunktur Uzmanı Dr. Ayşegül Elbir Şahin “Akupunktur tedavisi aynı zamanda size ve bebeğinize zarar vermeden; gebelik bulantılarını önleyebilmekte, doğum sonrasında ise süt üretimini artırabilmektedir. Emzirme döneminde fazla kilolarından rahatsız olan anneler süt üretiminde azalma olmadan rahat bir şekilde akupunktur tedavisi ile kilo verebilmektedirler. Akupunktur bütün bu güzel etkileri nedeniyle her dönemdeki kadın için denemeye değer bir tedavi yöntemidir.”dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ