Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI TOPLANTISI SAMSUN’DA YAPILDI

ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI TOPLANTISI SAMSUN’DA YAPILDI
Samsun’un Tekkeköy ilçesi’nde bulunan Bayrak Tepe Tesisi’nde düzenlenen (OKA) ‘Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Şubat ayı toplantısı gerçekleştirildi

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Şubat ayı toplantısı, OKA Dönem Başkanı Çorum Valisi Sayın Ahmet Kara’nın başkanlığında, Vali İbrahim Şahin’in ev sahipliğinde, Amasya Valisi Sayın İbrahim Halil Çomaktekin, Tokat Valisi Cevdet Can ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile -Samsun’da gerçekleştirildi.

ÇORUM VALİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUM
Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin OKA Yötetim Kurulu Başkanlığını devretmeden önce toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, “2015 yılı itibariyle Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptım. Geçen yılın çok başarılı bir şekilde geçtiğine inanıyorum. Bölgemizin gelişmesi için başta bütün valilerimizle beraber yönetim kurulu üyelerimiz ve başta genel sekreter ve çalışma arkadaşları olmak üzere uyumlu bir şekilde çalışıp, bölgemizin iktisadi, sosyal ve kültürel açıdan gelişmesi için ortaklaşa ortak akıl, ortak fikir ve güzel istişarelerle önemli projelere imza attığımıza inanıyorum. Görev sürem bu bakımdan yönetim kurulu başkanlığı olarak sona ermiş vaziyettedir. Bundan sonra yönetim kurulu üyesi olarak görevime devam edeceğim. Yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığım süre zarfında başta Sayın Valilerimizin ve Yönetim Kurul Üyelerimizin gerçekten önemli katkılarını ve desteklerini gördüm. Sağlanan bir başarı varsa bütün ekibin başarısıdır. Hepsine teşekkür ediyorum. 2016 yılı itibariyle Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığını büyük bir şeref ve onurla Sayın Çorum Valimize devrediyorum. Yeni yönetim kurulumuza ve Çorum Valimize başarılar diliyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum ”dedi.

GEÇMİŞTE YAPILAN ÇALIŞMALAR BUNUN GÖSTERGESİDİR
OKA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralan Çorum Valisi Ahmet Kara yaptığı konuşmasında, “Ajanslar her türlü bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmak, bölgesel bazda gelişmeleri temin etmek ve ülke kalkınmasına katkıda bulunmak için kurulmuş çok orjinal kuruluşlardır. Bölgemizin sosyo-ekonomik ve kültürel gelişmesine katkıda bulunmak, değişen ulusal ve uluslararası rekabet koşullarına bölgemizin daha iyi uyum sağlama yeteneğinin geliştirilmesine katkı sağlamak için Kalkınma Ajansımız ve ilgili kurumlanınız tarafından çeşitli faaliyetler ve projeler yürütülmektedir. Kurulduğundan bu güne, Amasya, Çorum Samsun ve Tokat illerinde, faaliyet gösteren OKA, proje, büyüme, kalkınma denince ilk akla gelen kurumlardan birisi olarak artık kendini ispatlamıştır. Belirtildiği üzere, geçmişte yapılan çalışmalar bunun göstergesidir. Küresel ekonomide geleceğe dönük risklerin ve belirsizliklerin sürdüğü, dünya ekonomisinde değişim ve dönüşümlerin yaşandığı, yeni dengelerin oluştuğu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında güç dengelerinin yeniden şekillendiği bir süreçteyiz. Ülke olarak bu sürece uyum sağlamamız, baş aktörlerden birisi olmamız, her düzeydeki kurum ve kişilerin kendini geliştirmesine, yetiştirmesine ve çok çalışmasına bağlıdır. Bu bakış açısıyla, 2016 yılından itibaren ajansımızın artık tabiri caizse ustalık dönemine gireceği bir yıl olmasını diliyorum. Bu yeni dönemde, ajansımızın, öncelikleri ve yapacağımız çalışmalar hakkında birkaç hususu vurgulamak istiyorum “diye konuştu.

AKTİF OLARAK KATILMAMIZ GEREKİYOR
Rekabetçiliğin geliştirilmesi, öncelikli çalışma alanı olmalıdır. Gerek bölgemizdeki KOBİ’lerin, gerekse ajans personelinin günün gelişen ve değişen şartlarına uyun sağlayarak, rekabetçi yapının geliştirilmesi için çalışmalar yapılması uygun olacağini dile getiren Vali Kara,”  Bölgemizde sanayi altyapısının geliştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen BROP-2 (Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı) sürecine aktif olarak katılmamız gerekiyor. Ticaret Sanayi Odalarımız, Esnaf Odalarımız, diğer meslek örgütlerimiz ve işadamı derneklerimiz başta olmak üzere, bölgemizde uygulanacak, 10 milyon € ve üzeri bütçeli, “majör projeler” peşinde olmamız şarttır. Ayrıca, girişimciliğin mevcut halinden daha ileri seviyeye taşınması gerekiyor. Bölgemizdeki KOSGEB İl Müdürlükleri ve TKDK İl Koordinatörlükleri başta olmak üzere destek veren kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesi şarttır. Bölgemizde, il düzeyinde yatırım tanıtım stratejilerinin hazırlanması ve bunların uygulamaya konulması bir diğer çalışma alanıdır. Yatırımcılara yer tahsisi sağlanması için, bilgiye hızlı erişim elzemdir. Bunun için ajans bünyesinde, yatırım destek ofislerimizde, coğrafi bilgi sistemlerinin etkin biçimde kullanılması gerekiyor “dedi.

OLUMLU NETİCELERİNİ GÖRMEYİ UMUT EDİYORUZ
Bölgemizin gelişmesinde turizm sektörüne önemli katkılar sağlayacağımıza inanıdığın vugulayan Çorum Valisi Ahmet Kara,” Ülkemizde, asıl listede 15 UNESCO Dünya Kültür Mirası bulunuyor. Bunlardan birisi de Çorum’daki Hitit İmparatorluğu başkenti Hattuşa’dır. 2016, Hattuşa’nın UNESCO tarafından tescil edilişinin 30.yılı. Bu yıla özel kutlama ve tanıtım programımız bulunuyor. Turizmden söz açmışken, bölgemizdeki turizm potansiyelini değerlendirecek yurt dışı bağlantıların geliştirilmesi çalışmaları ayrıca ele alınacak. Arap turistlerin bölgemize gelmelerinin sağlanması bu kapsamda bir faaliyet alanı olacaktır. Geçtiğimiz haftalarda Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan bir heyet tarafından düzenlenen Riyad-Cidde seyahatinin ve Cidde Turizm ve Seyahat Fuarında açılan OKA Standının olumlu neticelerini görmeyi umut ediyoruz. Bilindiği üzere “Ajansımızda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi alfabetik sıraya göre ve birer yıl olmak üzere bölgemizdeki dört ilimizin Sayın Valileri tarafından yerine getirilmektedir. 2015 yılı boyunca yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten Amasya Valimize ve ayrıca bu vesileyle başta Yönetim Kurulu üyelerimiz ve Kalkınma Kurulunda görev yapan kurum ve kuruluş temsilcileri ile ajans personeli olmak üzere Kalkınma Ajansımız tarafından bugüne kadar başarıyla yürütülen çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da ajansımızın çalışma ve hizmetlerinin aynı hızla ve daha büyük başarılarla devam edeceğine inanıyorum ’’dedi.

TOPLANTI GÜNDEMDEKİ MADDELERİN GÖRÜŞÜLMESİ İLE DEVAM ETTİ
OKA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralan Çorum Valisi Ahmet Kara yaptığı katkılardan dolayı Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin’e plaket takdim etti. Vali İbrahim Şahin ise yaptığı desteklerinden dolayı Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin’e bir hediye verdi. Daha sonra Şubat ayı Orta Karadeniz Yönetim Kurulu Toplantısı gündemdeki maddelerin görüşülmesi ile devam etti. Toplantıya ayrıca, Gazi Osman Pasa Üniversitesi Rektörü ve Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin,  Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Amasya Ticaret Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve diğer yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Köksal ÖNER

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ