Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

TÜRKİYE’NİN MİLLİ BİR ANAYASAYA İHTİYACI VAR

TÜRKİYE’NİN MİLLİ BİR ANAYASAYA İHTİYACI VAR

BAŞKAN GENÇ,’TÜRKİYE’NİN MİLLİ BİR ANAYASAYA İHTİYACI VAR’
Canik Belediyesi tarafından düzenlenen “Yeni Türkiye Yolunda Yeni Anayasa” konulu konferansa katılmak üzere Samsun’a gelen AK Parti MKYK Üyesi ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile birlikte STK temsilcileriyle buluşan Başkan Osman Genç, “ Türkiye mutlaka 4. sanayi devrimini yakalamalıdır. Türkiye kurala uyan değil, kural koyan ülke olmalıdır ve bunu ancak milli yeni bir anayasa ile sağlarız” dedi.

Canik Belediyesi tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa hedeflerine destek vermek amacıyla düzenlediği konferanslar serisinin ikincisi olan “Yeni Türkiye Yolunda Yeni Anayasa” konulu konferansa katılmak üzere Samsun’a gelen AK Parti MKYK Üyesi ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Başkan Osman Genç, Canik Kültür Merkezi’nde sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, partililer ve vatandaşlarla kahvaltıda biraraya geldi.

MİLLETİN ADAMINA VE BAŞBAKANA DESTEK
AK Parti Milletvekili Fuat Köktaş ile birlikte AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ve İlçe Belediye Başkanlarının da yer aldığı kahvaltının ardından konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Türkiye’nin mutlaka Başkanlık Sistemi’ne geçmesi ve Yeni Anayasayı gerçekleştirmesi gerektiğine işaret etti. Yeni Türkiye yolunda değişim ve dönüşümü gerçekleştirmek üzere milli bir anayasa ihtiyacı olduğunun hepimiz farkındayız. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini ortaya koyan Milletin Adamı Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımıza çıktıkları bu yolda katkı sağlamak amacıyla Canik Belediyesi olarak Yeni Türkiye Yolunda seri konferansları düzenliyoruz” dedi.

‘MİLLİ BİR ANAYASA VE SİSTEME İHTİYAÇ VAR’
Türkiye’nin, 3. Bin yılda hakettiği yerde yer almak istiyorsa yeni milli bir anayasa ve milli bir sisteme geçmek zorunda olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, Milli bir sistem demek, milletin özne, devletin nesne olması demektir. Yani milletin iradesinin iktidar olması demek. Bunun için yeni bir milli anayasaya ihtiyaç vardır. Yeni Türkiye, değişimi ve dönüşümü mutlaka gerçekleştirmelidir. Bunu da milli bir anayasa ile sağlayabiliriz. Türkiye kurala uyan değil, kural koyan bir ülke olmalıdır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE PRANGALARINDAN KURTULUR’
Türkiye’nin 4. sanayi devrimini yakalaması gerektiğine işaret eden Genç, “Tekstille gelişen 1. Sanayi Devrimi’ni, buhar makinasıyla sağlanan 2. Sanayi Devrimi’ni kaçıran ve elektrik, elektronik eşya üretimiyle sağlayan 3. Sanayi Devrimi’nde geri kalan Türkiye, bilginin iktidar olduğu, yazılım ve gen teknolojilerinin ortaya çıktığı 4. Sanayi Devrimi’ni sağlamalıdır. Bunu da ancak hantal olmayan bir sistemle sağlarız. Türkiye’yi bütün prangalarından kurtaracak Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa’yı bir an önce hayata geçirmeliyiz” diye konuştu.

‘ANAYASA DEĞİL, SİYASİ İKTİDAR TARTIŞMASI
AK Parti MKYK Üyesi ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da, Yeni Anayasa’nın gerekliliğine dikkat çektiği konuşmasında, “Türkiye’de anayasalar devleti milletten tecrit etmek, milleti devletin haricinde devre dışı bırakmak için hazırlanmış metinlerdir. Anayasa tartışması bir hukuk tartışması değildir. Anayasa tartışması Türkiye’de siyasi iktidar tartışmasıdır. İktidarını sadece anayasadan alan iktidar odakları, yeni anayasa tartışmasından çok rahatsızlar. Bu tartışmayı ortadan kaldırmak istiyorlar. Ya da yeni anayasanın için boşaltarak yeni olmaması için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

‘HAKİMİYETİN YEGANE KAYNAĞI MİLLETTİR’
Milletten iktidar yetkisi alamayanların, anayasa üzerinden bunu aldığını ileri süren Şentop, şunları söyledi: “Bizim yeni anayasayla yapmak istediğimiz, hakimiyetin yegane kaynağının millet olduğu ve iktidar yetkisinin sadece milletten ve seçim yoluyla alınabileceği esasını anayasayla benimsetmektir. Anayasayı bir siyasi iktidar kaynağı olmaktan çıkarmaktır. Türkiye’de 140 yıldır var olan parlamenter sistem işletilemediği için yeni sistem ihtiyacı doğuyor. 2002’de halkımız AK Parti’ye Türkiye’nin değişimi sağlaması için görev vermiştir. Yeni Anayasa ile birlikte Başkanlık Sistemi de Türkiye için gereklidir.”

ÇARŞAMBA’DA KONFERANS VERDİ
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, kahvaltının ardından Havza’da AK Parti Samsun İl Başkanlığı’nca Bayırbucak Türkmenlerine yardım malzemesi götürecek 9 tırı uğurlama törenine katıldı. AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel’i de ziyaret eden ve teşkilat üyeleriyle görüşen Şentop, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ile AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Halit Doğan’ın da katkısıyla Hukuk Fakültesi’nde de “Yeni Anayasa” konulu konferans verdi.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ