Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

MEVCUT ANAYASA RUHUNU TESLİM ETMELİ

MEVCUT ANAYASA RUHUNU TESLİM ETMELİ

Yeni Türkiye’nin inşasına katkı amacıyla Canik Belediyesi’nce düzenlenen Yeni Türkiye Yolunda Yeni Anayasa konulu konferansa konuşmacı olarak katılan AK Parti MKYK Üyesi ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, “Türkiye’nin bir anayasası yok. Mevcut Anayasa’nın kurmuş olduğu paradigma Türkiye’de çöktü. Mevcut anayasa ruhunu teslim etmeli. Türkiye’de milletin yaptığı yeni bir anayasaya ihtiyaç var” dedi.

Canik Belediyesi tarafından düzenlenen ve AK Parti MKYK Üyesi, aynı zamanda TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un konuşmacı olarak katıldığı “Yeni Türkiye Yolu’nda Yeni Anayasa” konulu konferans büyük ilgi gördü. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansa ev sahibi Canik Belediye Başkanı Osman Genç ile eşi Nimet Genç’in yanısıra AK Parti Milletvekilleri Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

MİLLİ BİR ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR
Konferansın açış konuşmasını yapan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkı sağlamak için bu tür etkinlikleri yapıyoruz. Ülkenin ve dünyanın hızlı gelişmesi sonucunda yeni Türkiye’ye yakışacak milli bir anayasa ve milli bir sisteme ihtiyaç var. Türkiye’nin, yeni bin yılda hakettiği yere gelebilmesi için bu iki dönüşümü gerçekleştirmesi gerekmektedir. Belediyeler sadece park, yol, kaldırım, bina yapan kurumlar değil, ülkenin değişim ve dönüşümüne katkı sağlayan kurumlardır. Yeni anayasanın gelişine kadar ve başkanlık sistemi gerçekleşene kadar bu tür etkinlikleri devam ettireceğiz” dedi.

‘4. SANAYİ DEVRİMİNİ YAKALAMALIYIZ’
Türkiye’nin 4. sanayi devrimini yakalaması gerektiğine işaret eden Genç, “Tekstille gelişen 1. Sanayi Devrimi’ni, buhar makinasıyla sağlanan 2. Sanayi Devrimi’ni kaçıran ve elektrik, elektronik eşya üretimiyle başlayan 3. Sanayi Devrimi’nde geri kalan Türkiye, bilginin iktidar olduğu, yazılım ve gen teknolojilerinin ortaya çıktığı 4. Sanayi Devrimi’ni mutlaka sağlamalıdır. Bunu da ancak hantal olmayan bir sistemle başarabiliriz. Türkiye’yi bütün prangalarından kurtaracak Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa’yı bir an önce hayata geçirmeliyiz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN BİR ANAYASASI YOK’
Türkiye’nin bir Anayasası olmadığını ve onun için bir Anayasa’ya ihtiyacı olduğunu ifade eden Şentop da, “Türkiye’nin niye Yeni Anayasa’ya ihtiyacı var? Türkiye’nin bir Anayasası yok. Onun için ihtiyacı var diyorum. Yazılı metin olarak bir Anayasa var ama artık bu Anayasa’yı var eden bu Anayasa’nın kurmuş olduğu paradigma çöktü Türkiye’de. Bir muallak gibi boşlukta duruyor bu Anayasa. Onun için Türkiye’de Anayasa değişmediği halde birçok şey değişebiliyor. Bizim yaptığımız bütün değişiklikler Anayasa’nın sözüyle ilgili değişiklikler. Bir de ruhu var. Onun ne olduğunu bizim bilmemiz mümkün değil. O ruhu çağırıp ona soran, onun ne olduğunu açıklayan kurumlar var. Anayasa Mahkemesi en önemli kurumdur. Anayasa’nın ruh çağırıcısıdır” diye konuştu.

‘ESKİ ANAYASA RUHUNU TESLİM ETMELİ’
Anayasa Mahkemesi’nin Abdullah Gül aday olduğunda 101. maddeyi farklı yorumladığına vurgu yapan Şentop, “Daha önce başka cumhurbaşkanları aday olmuş, seçilmiş bir maddeye göre sorun yok ama konjonktüre göre ruh farklı bir telkinde bulunuyor. Türkiye’de Anayasa ile ilgili temel sorunumuz bu ruhla, bu paradigmayla. Anayasa, devletin temel işleyişini düzenleyen bir metin. Bu metni Türkiye’nin en temel en önemli tartışma gündemine oturtmak yanlış. Anayasa Türkiye’de bir hukuk metni değil, siyasi iktidarın meşruiyet zeminidir. Öyle tasarlanmıştır. Hep bir iktidar tartışması, iktidar meşruiyet zemini tartışması üzerinden anayasa konuşulmaktadır. Türkiye, mevcut anayasayı terkederek, yeni bir anayasa yaparak anayasa sorununu çözebilir. Yani mevcut anayasa ruhunu teslim ettiğinde Türkiye anayasa ile ilgili sorununu çözecektir. Biz bunu en başından beri parti olarak yeni anayasa vurgusunu devamlı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ ANAYASA İLE TÜRKİYE SİVİLLEŞECEK
“Yeni anayasa sadece ortaya çıkacak bir metin olarak görülmemeli, bir anlayış bir zihniyet olarak görülmeli” diyen Şentop, “Türkiye’nin gerçek manada sivilleşebilmesi için, Türkiye’nin bu vesayetçi anlayıştan, bürokratik oligarşiden kurtulması, millet iradesinin gerçek manada hakim olabilmesi için yeni anayasaya ihtiyaç var. Artık milletin bu ülkenin kaderine vaziyet ettiği bu tabloyu tescil edecek, bu tabloyu kayda geçirecek bir anayasaya gerekiyor. Bugüne kadar anayasaları hep devlet yapmış, askerler darbe yapmışlar, anayasa yapmışlar. 12 Eylül’de, 27 Mayıs’ta aynı şekilde” şeklinde konuştu.

‘YENİ ANAYASAYI MİLLET YAPACAK’
Devletin bugüne kadar kendini sınırlamak için değil, milleti zapturat altına almak için anayasa yaptığına işaret eden Şentop, “Şimdi tablo değişti. Bu sefer millet devleti zapturat altına almak, devleti sınırlamak için bir anayasa yapacak duruma geldi. Yeni anayasanın eski anayasadan farkı bu. Artık anayasayı millet ve millet adına seçilenler yapacak. Bu anayasa milleti değil, devleti düzenleyecek. Yeni anayasanın ana fikri, devletin milleti değil, milletin devleti anlayışını Türkiye’nin hukukunu siyasete taşıyacak bir metin” ifadelerini kullandı.

‘BAŞKANLIK SİSTEMİ DARBELERE KARŞI KORUYOR’
Başkanlık sistemine de değinen Şentop, şunları söyledi: “Türkiye’nin demokrasi tarihi boyunca yaşadığı bütün sorunların hemen hemen tamamını çözebilecek bir imkan, bir fırsat sunuyor bize. Siyasi istikrarı sağlıyor, hükümette belirlilik sağlıyor, darbelere, darbecilere karşı sivil siyaseti koruyan bir garanti ortaya koyuyor ve Türkiye’de hızla hareket edebilecek bir hükümet sistemini karşımıza getiriyor. Başkanlık Sistemi ile çift başlılık ortadan kalkacak. Başkanlık Sisteminde Başkan parlamentoya karşı sorumlu değil, Başkanı millet doğrudan seçiyor. Gensoru ile parlamentonun Başkanı düşürebilmesi mümkün değil. Başkanlık sistemi devleti yeniden inşa etmek için gerekli bir sistem.

Konferansın sonunda, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, AK Parti MKYK Üyesi ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’a, Yeni Türkiye Yolunda Konferanslar Serisine bulunduğu katkılardan dolayı perspektif sanatıyla yapılan üç boyutlu tablo hediye etti.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ