Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

İBRAHİM BÖLÜK “TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

İBRAHİM BÖLÜK “TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bölük, bazı sektörlerde olduğu gibi tekstil sektörünün de can çekiştiğini ifade etti.

İbrahim Bölük, tekstil’de imdat çığlıklarının gelmeye devam ettiğini, hükümetin bir an evvel tekstil sektörüne iyileştirme açısından acil eylem programı hazırlayıp, tekstilcilere  sahip çıkmaları gerektiğini savundu.

İbrahim Bölük konuşmasını şöyle sürdürdü; “Mevcut imkanlarımızla ayakta kalmak için çaba gösteriyoruz. Çok zor günler yaşıyoruz, kazandığımız personel maaşı ve sigortaya gidiyor. Eğer hükümetimiz biz tekstilcilere can suyu vermezse, hep beraber çok kısa zamanda bu sektörün son duasını ederiz” dedi.

 

RESMEN CAN ÇEKİŞİYORUZ

10 yıldan fazla tekstil işi ile uğraştığını belirten Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bölük, “Uzun yıllardır tekstil ile meşgulüm. Son zamanlarda yaşanan krizler bırakın bizim sektörümüzü etkilemeyi, diğer sektörleri de az da olsa etkiledi.

Ama bizim sektörümüzü fazlasıyla etkiledi. Yaşanan krizler işimizi iyice durgunlaştırdı. Bu nedenle ürettiğimiz ürünleri, anlaştığımız firmalara daha ucuz fiyata satmak zorunda kalıyoruz. Buda bizi ister istemez sıkıntıya sokuyor. Bu rahatsızlık biz tekstilcileri oldukça etkiledi. Çalıştırdığımız işçilere de zaman zaman, zamanında maaş vermekte güçlük çekiyoruz. Hem ödeme hem para sıkıntısı yaşıyoruz” diye konuştu.

 

TEKSTİLCİNİN ALDIĞI ÇEKLER GERİ DÖNEBİLİYOR

Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bölük, Tekstil piyasasının sıkıntı içinde olduğunu da belirterek, “Zaman zaman iş aldığımız bazı firmalardan çek konusunda sıkıntı yaşadığımız da oluyor. Aslında sıkıntı bakımından konuşmak gerekirse, tekstil piyasasının hepsi sıkıntılıdır.

İş yapıyoruz, karşılığında malı gönderdiğimiz zaman para’nın hesabımıza geçmesi gerekiyor. Bize ödeme yapılmayınca, biz de işçilere ödeme yapma sorunu yaşıyoruz ve bundan sadece biz değil bütün piyasa etkileniyor.  Hükümet yetkililerine sesleniyorum bu sektöre hak ettiği önemi verin.” ifadelerini kullandı.

 

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Tekstil sektörünün dayanacak gücünün kalmadığını, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir an evvel tekstil sektörünün sorunlarını masaya yatırılması gerektiğini hatırlatan İbrahim Bölük, “Sektörümüz uzun süredir darboğazda.  49 ilde teşvik uygulanıyor, diğer iller ve biz Samsunlular olarak neden bu teşvikten faydalanamıyoruz? İşçilerin gelir vergisi ve sigorta priminin iş veren payının hazine tarafından ödendiği uygulamadan biz de yararlanmak istiyoruz. Tekstilciler olarak girdi maliyetlerinin yüksek olmasından şikayet ediyoruz. Yüksek KDV oranlarının kayıt dışını arttırdığını görüyoruz.

Hükümetimizin bir an evvel biz tekstilcileri rahatlatacak projeler sunmasını bekliyoruz. Ayrıca uzun vadeli faizsiz kredi talebinde de bulunuyoruz. Böyle olursa, biz tekstilciler daha çok işçi çalıştırır, daha çok istihdama ağırlı veririz. Böyle olunca da , işsizlik kendiliğinden yola girer” diye konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ