Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

GELENEKSEL KAVAK EVİNDE TİRİT KEYFİ

GELENEKSEL KAVAK EVİNDE TİRİT KEYFİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak Yusuf Ziya Yılmaz Parkı’nda yaptırılan tirit evi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışta konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde ilçemize bir Kavak Evi yapalım istedik. Yaptık ve bugün de açılışını yapıyoruz” dedi.

Kavak Tirit Evi açılış törenine, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Kavak, Vezirköprü, Salıpazarı ve Asarcık ilçe belediye başkanları, Van’ın Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, AK Parti İlçe Başkanı Bülent Yüksel, Kavak Belediye Başkan Yardımcısı Reşat Ayyıldız. Samsun Tarım Müdürü Kadir Güven, Kavak Garnizon Komutanı Üsteğmen Abdulkadir Kütükçü, Emniyet Müdürü Adil Öztırak ve davetliler katıldı.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesinin kardeş belediye edindiği Van’ın Gevaş İlçe Belediye Başkanı Sinan Hakan’ı katılımcılara tanıtarak, Samsun Büyükşehir Belediyesi için Kavak, Bafra, Havza, Vezirköprü ne ise kardeş belediye Van’ın Gevaş ilçesinin de aynı yakınlıkta olduğunu söyledi.

‘İLÇENİN SOSYAL TESİSİ OLACAK’
Konuşmasında, sosyal belediyecilik faaliyetlerinin geliştirilmesinden yana olduklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Köylerimizde ahşap evler çürümeye bırakılmış. İlçelerde ise gördüğünüz gibi ahşap binaların yerini beton yapılar almış. Sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde bu parka bir de Kavak Evi yapalım dedik. Yanına da ambar. Gördüğünüz bu ev yeni ahşap malzemelerden değil, Kavak’ın çeşitli köylerinden getirilip burada restore edilmiştir. Bu Kavak Evi, yılın 3-4 ayında tirit evi olarak kullanılacak. Yani tirit evi olacak, senenin diğer zamanlarında da sosyal etkinliklerde kullanılacak. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür faaliyetlerde sadece Kavak İlçesinde değil, diğer ilçelerde de bulunuyoruz” dedi.

‘BU EVDE KAVAK YEMEKLERİ OLACAK’
Başta Bakanlarımız, İl Başkanımız ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere ilçemize gelen yatırımlarda emeği olan herkese Kavak halkı adına çok teşekkür eden Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ” 2016 yılı Kavak’ın proje yılı olacak. Göreve geldiğimiz günden bu yana başlanılan projelerimizin bir çoğu bu sene açılacak. Bu güzel ilçemize kim bir çivi çakarsa rabbim ondan razı olsun. Bu ilçe artık atılımlarıyla, başarılarıyla anılacak. Çok yakın  zamanda Kavak için farklı sürprizlerimiz de olacak. Kavak Bölge Parkı’mız On iki bin beş yüz metrekarelik bir alana inşaa edildi. İçerisine eski Kavak evi yerleştirildi. Bu evde Kavak yemekleri olacak. Yine çocuklarımız için oyun alanları, yürüyüş yerleri ve eskiden sıkça kullanılan su değirmeni olacak” diye konuştu.
Açılışın ardından katılımcılara tirit ikram edildi. On iki bin beş yüz metrekarelik alanda kurulan Yusuf Ziya Yılmaz Parkı ve Tirit Evi için 3 trilyon lira harcama yapıldığı öğrenildi.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ