Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

VALİ ŞAHİN’İN BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

VALİ ŞAHİN’İN BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
VALİ ŞAHİN’İN BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali İbrahim ŞAHİN’in başkanlığında, valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında Samsun Yerel Eşitlik Eylem Planı Revize Çalıştayı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

‘STRATEJİLER ÜRETMEK GEREKMEKTEDİR’
Sunumların ardından bir konuşma yapan Vali İbrahim Şahin,”Yerel Eşitlik Eylem Planları, illerin, yerel düzeyde kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve kadının statüsünün güçlenmesi için izlemeleri gereken yol haritasını belirlemek üzere hazırladıkları çalışmalardır. Kadınların yaşadığı sorunların tek, tek birbirinden bağımsız bir biçimde ele alınması, sorunun kavranmasını ve farklı yönlerinin birbirleri ile bağlantılarının görülmesini güçleştirmektedir. Kadınların yaşadığı sorunları anlamak ve çözüm üretmek için, meselenin tüm yönlerine bir bütün olarak bakmak ve birbiriyle bağlantılı stratejiler üretmek gerekmektedir. Samsun ilimizde kız erkek ayrımı yapmaksızın okuma yazma konusunda yüzde yüze çıkarmak için uğraş vermeliyiz. Kız çocuklarımızın okula gitmeleri konusunda bir direnç varsa hepimizin bunu ortadan kaldırma adına mücadele etmesi gerekiyor. Çünkü çocuklar ben okula gitmem demiyor. Genelde çocukları anne babalar okula göndermiyor. Gerçi Samsun ilimiz için pek böyle durumlar söz konusu olmuyor” şeklinde konuştu.

‘BU GÜN BU SAYI 2 BİNİ BULMUŞTUR’
Ben dünyadaki en önemli şeyin eğitim olduğuna inanıyorum. Biz yerelde eğitim konusunda sadece Milli Eğitim Müdürlüğünden çalışma yapmasını beklersek bu alanda pek mesafe alamayacaklarını vurgulayan Vali Şahin,”Bizler bütün kurumlar ve sivil toplum kuruluşları eğitim konusunda çalışma yapmamız gerekiyor. 24 saat insanlara eğitim verme konusunda çaba göstermeliyiz. Biz Samsun’da Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte bir çalışma başlattık.  Yaptığımız bir proje ile eğitim öğretimi sınıf dışına taşıyarak yapmaya başladık. İstihdam konusunda ilimizin önemli bir avantajı var. Samsun cerrahi aletlerin üretimi konusunda bir üst bölgesi.  Cerrahi aletlerin üretimi sektörü istihdam açısından önü açık bir sektör.  Çok fazla istihdama müsait bir alan. Cerrahi aletler sektöründe ilimizde bir yıl önce yaklaşık 1200 civarında çalışan varken bu gün bu sayı 2 bini bulmuştur. Bizim bunu 20 bin kişiye çıkarmamız için çalışma yapmamız gerekiyor. İlimizde roman vatandaşlarımızdan başlayarak, kadınların cerrahi aletlerin üretimi konusunda devreye konularak üretime katılması adına bir çaba içerisine girmemiz gerekiyor. Samsun’da el emeği üretimler konusunda zanaatkar ruhun öne çıkarılması konusunda çalışmaları yapmamız mümkün” dedi.

‘SAĞLAMIŞ OLURUZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM’
Bafra ilçemizde cerrahi aletlerin üretilmesi adına bir organize sanayi bölgesi kurulduğunu  ifade eden Vali Şahin,” Bizim gelecek süreçte Halk Eğitim Merkezlerinde medikal aletlerin üretimi konusunda kurslar açmamız gerekiyor. Bu kurslara kadınların mutlaka katılmasını teşvik etmeliyiz. Bu başarıldığı zaman ilimizde istihdamın sağlanmasına çok önemli katkıda bulunur.  Ayrıca hibrit ürünleri ortaya çıkarmak için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Ben ekonomik alanda kadınları erkeklerle eşit hale getirebilirsek, yaşamın her alanında kadın-erkek eşitliğini büyük ölçüde sağlamış oluruz diye düşünüyorum. Biz bu konudaki çalışmalarımızda öncelikli alanları belirleyip bu alanlarda komiteler oluşturalım. Bu toplantılarımızı daha sık yapıp komitelerde alınan kararların ne kadarının sahada uygulamaya sokulduğunu takip edelim.  Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplantıya ayrıca; Vali Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen, İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyesi kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ