Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

YÖRÜKLERDE EVLERİ YIKTIRMAM

YÖRÜKLERDE EVLERİ YIKTIRMAM

OSMAN TOPALOĞLU; “YÖRÜKLERDE EVLERİ YIKTIRMAM”

19 Mayıs İlçesi Yörükler Mahallesi’nde 200’e yakın Bafralı’nın 3. Derece sit alanında bulunan evlerinin yıkılacak haberi bilhassa Bafralı yazlıkçıları bunalıma soktu.

Hukuki yollardan arayış içerisine giren Bafralılar “Biz 3. Derece sit alanındayız. Büyükşehir Belediyesi, 19 Mayıs Belediyesine resmi yazı göndermiş. 19 Mayıs Belediyesi bu yazlıkları tespit edip, fotoğraflayıp Büyükşehir Belediyesine gönderilmesini talep etmiş. Biz Yörükler mahallesinde ikamet eden köylülerle birlikteyiz. Onların da mı evi yıkılacak bizimle birlikte?” şeklinde konuşup, topluca 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu’nu sorunlarını anlatmak için makamına gittiler.

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, son günlerde  Yörükler mahallesi Galeriç mevkiinde yaşanan kaçak yapıların yıkımı hakkında gelen mağdurları dinleyerek kendilerini bilgilendirdi.

 

TOPALOĞLU “BÖYLE BİR YIKIMA KESİNLİKLE KARŞIYIM, OLMAZ OLAMAZ’DA”

 

Topaloğlu, mahalle sakinlerine yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Buralardaki kaçak 151 tane binaya 1993 yılında Yörükler Belediyesi ceza kesti ama yıkımı gerçekleştirmedi. Buranın sorunu Yörükler halkının sorunu değildir. Yörükler halkının kılına hiç kimse zarar veremez.

Yörükler mahallesi Galeriç mevkiinde, yeni yapılan asfalt yolun bitip, beton yolun başladığı yerdeki yazlıkların 2004 yılında mahkeme kararıyla müsadere kararı alındı. Bu alandaki bina yapılan yerde imar yok, bazı yerler 1. derece bazı yerler 3. derece sit alanı, tabiat ve kültür alanı. Koruma alanında yapı yapamazsın.

Bu alanda yıkılacak 184 tane bina var. Bugün burayı yıkan yarın Yörükler mahallesini tamamen yıkar algısı var, böyle bir şey kesinlikle olamaz. Bunun da teminatı benim. Geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediyesi bize binaların resimleriyle beraber yazı gönderdi.

Buraları yıkın diye. Biz de ekipmanımız yok yıkamayız dedik. Bir ay önce tekrar yazı geldi, ‘tebligat yapma yetkisi ilçe belediyesinde siz tebligatınızı yapın’ diye. Biz de Büyükşehir Belediyesinin gönderdiği bina resimleri ve yazıyı İlçe Jandarma Komutanlığına üst yazı ile gönderdik. Jandarma 13 tanesini tespit etti, bize gönderdi. Biz de Büyükşehir Belediyesine gönderdik. 30 Eylül’de verilen süre doluyordu. 30’unda Büyükşehir Belediyesi yıkıma başladı.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ