Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

EYÜP ATMACA “PEYGAMBERİN DOĞUMU ALKOL VE KUMARLA KUTLANMAZ”

EYÜP ATMACA “PEYGAMBERİN DOĞUMU ALKOL VE KUMARLA KUTLANMAZ”

Cezzar Lmt. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Atmaca, miladi ve hicri yıl ile ilgili duygu ve düşüncelerini bizlerle ve sizlerle paylaştı.

 

Eyüp Atmaca’nın açıklamalarını sunuyoruz;

Dünya’da geçerli olan 2 çeşit takvim vardır, birisi Miladi bu Hz. İsa’nın doğumu diğeri ise Hicri Müslümanların Mekke’den Medine’ye göçmesidir. Miladi takvimine göre yılbaşı 1 Ocak’tır. Hicri takvim’e göre ise Yılbaşı 1 Muharrem’de başlar.

Peygamberimizin Mekke-i mükerremeden Medîne-i münevvereye hicretinin başlangıç kabûl edildiği târihe, seneye “Hicrî Yıl” denir. Burada, ayın hareketi esâs tutulduğu için buna, “Hicrî-Kamerî Sene” veya “Sene-i Kameriyye” de denir.

Hicrî sene de mîlâdî ve rûmî târihler gibi 12 ay esâsına dayanır ve Muharrem ayı ile başlar, Zilhicce ile sona erer. Hicri Ayların adları şunlardır: Muharrem, Safer, Rebîul-evvel, Rebîül-âhir, Cemâzil-evvel, Cemâzil-âhir, Receb, Şâbân, Ramazân, Şevvâl, Zil-kâde, Zil-hicce.

 

MİLADI YENİ YIL VE PEYGAMBERİN DOĞUM YILDÖNÜMÜ

Miladi yeni yıl’ın bir peygamberin doğum yıl dönümü olduğu idrakine uygun olarak kutlanması esası ile, malum olduğu üzere günümüzde alkol, kumar, fuhşiyat gibi bir çok olumsuzluğun yeni yıl vesilesi ile gündeme geldiği ve nice olumsuzluklara sebep olduğu ne yazık ki görülmektedir.

Müslümanların hicri yıl kutlamalarındaki maddi-manevi değerleri öne çıkarmaları gibi idrak edilmesi dileğiyle nice hayırlı seneler dilerim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ