Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA TEKSTİL’DE EMİN ADIMLARLA HEDEFE DOĞRU İLERLİYOR

BAFRA TEKSTİL’DE EMİN ADIMLARLA HEDEFE DOĞRU İLERLİYOR
  • Genel
  • 23 Eylül 2015

Bafra’da zaman zaman istihdam olmamasından yakınırız. Ama gözden kaçan bir husus var ki, o da Bafra’da tekstil fabrikalarının gün geçtikçe artması

Bu tekstil fabrikalarında onlarca genç kardeşimiz çalışıyor, ekmek paralarını kazanıyorlar. Aslında ilk yıllarda açılan bu tekstil fabrikaları birkaç’ının dışında başarılı olamadılar, çoğu kapandı. Ama işi bilenler bu işi devam ettiriyorlar.

 

İBRAHİM BÖLÜK İLE BAFRA’DA TEKSTİL’İ KONUŞTUK

İbrahim Bölük bey bize çalışmaları hakkında bilgiler sundu. Biz de kendisine bu konuda sorular sorduk, bir röportaj yaptık. İbrahim Bölük bey’e ilk sorumuz “tekstil nedir” oldu.

İbrahim Bölük, “Bizdeki tekstili kısaca şöyle özetleyelim, malzemesi marka sahibi tarafından karşılanarak, herhangi bir firmaya yaptırılan üretim, yani fason imalat. Biz burada bu çalışmaları tecrübeli elemanlarımızla, titizlikle sürdürmeye devam ediyoruz.

Fabrikamızda bu çalışmalar yapılırken, terzilerimiz belli bir ölçü ve örneğe göre kumaşa biçim verir ve buna göre kesim yapar. Biz Berrak Tekstil olarak, mal ve hizmetleri bir dizi işlemden geçirerek biçim zaman ve mekan boyutuyla faydalı hale getirmek veya faydalıklarını arttırmaya yönelik benzer etkinlikleri yürütüyoruz

 

FASON İŞ NE DEMEK?

İbrahim Bölük bey’e Berrak Tekstil’de sorularımızı sormaya devam ediyoruz. Sayın Bölük, “Fason İş Ne Demek?

İbrahim Bölük, “İbrahim bey, güzel bir konuya temas ettiniz. Bu vesile ile de en azından sesimizi duyurmuş oluyorsunuz. Sizlere bu konudaki duyarlılığınızdan dolayı şahsım ve çalışanlarım adına teşekkür ediyorum.

Fason iş ne demek diye sordunuz. İzah edeyim, uygulamada fason kavramı, asıl iş veya ürün sahibinin, iş veya ürün ile ilgili işlemlerin tamamını veya bir kısmını dışarıdan birilerine yaptırması anlamı taşıyor. Hatta biraz daha açacak olursak veya bu mantık ile bakarsak, inşaat sektöründeki “taşeronluk” kavramı dahi “fason iş” olarak düşünülebilir. Taşeron, büyk bir işin bir bölümünü yaptırmayı, asıl müteahitten kendi üzerine alan ikinci müteahhittir. İşte biz de tekstil işi ile anadoluda uğraşanlar bir nevi “taşeronluk” yapıyoruz.

Daha da açmak istiyorsak, tekstil sektöründe dışarıya iş yaptıran tarafından hammaddesi verilmeden yaptırılan işler dahi fason iş olarak adlandırılmaktadır.

 

DEVLETİMİZ TEŞVİK ETMELİ

Biz tekstil işletmecileri olarak ne yazık ki, teşvikten faydalanamıyoruz. Sadece biz mi? Samsun İl’i ve İlçeleri de istifade edemiyor. Halbuki bir Amasya diğer komşumuz Sinop, bu teşvikten ziyadesi ile faydalanmaktadır.

Teşviğin faydası nedir diye soracak olursanız, örneğin; sigorta primi, maliye, elektrik, yakacak gibi bir çok hususu sıralayabiliriz ama biz bunların hiç birinden ne yazık ki faydalanamıyoruz. Haliyle yatırım konusunda da ileriye dönük cesaretle bakamıyoruz. Şayet teşvik olsaydı, devlete ödediğimiz bu paraları yatırıma dönüştürür, daha fazla istihdam oluştururduk.

Bu sorun sadece biz Berrak Tekstil’in değil. Tüm teşvikten faydalanamayan tekstilcilerindir. Ama buna rağmen biz ayakta kalmaya çalışıyoruz.

 

İBRAHİM BÖLÜKTEN BAYRAM MESAJI

Berrak tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bölük, sohbetimizin sonunda ise Kurban Bayramı ile ilgili şu mesajı verdi, “Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle. Kurban Bayramınızı en içten dileklerime kutlarıztechnical translation companyлишение материнских прав украинадеревянный дом интеръер фотообъявление дать бесплатно

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ