Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

25 YILINI DOLDURAN MALİ MÜŞAVİRLERE PLAKET VERİLDİ

25 YILINI DOLDURAN MALİ MÜŞAVİRLERE PLAKET VERİLDİ
  • Genel
  • 15 Ağustos 2015

Bugünkü konumuz mali müşavirlik. Nedir mali müşavirlik? Mali müşavir ne iş yapar? Mali müşavir olmak isteyenler, hangi yeteneklere sahip olmalıdır? Mali müşavirler hangi ortamda çalışırlar?

İşte bu soruların cevabını Samsun Serbest Muhasebe Mali Müşavirler Odası(Bafra Temsilcisi), aynı zamanda Samsun  Üst Kurul Türmob Kurul Üyesi olup, Bafra’da ki  3 temsilciden de biri olan  Zafer Bektaş bey’e sorduk. Zafer Bektaş bize mali müşavirlik konusunda çok önemli bilgiler verdi. Bizler de bu bilgileri sizler ile paylaşmak istedik.

 

MALİ MÜŞAVİRLİK NEDİR?

Syn Zafer Bektaş, bize mali müşavirliği anlatır mısınız?

İbrahim bey, Bafra’da şu an 60 mali müşavir bulunuyor. Ancak bunlardan 46’sı aktif olarak çalışıyor. Size mali müşavirliği anlatmadan önce Bafra’da 25 yılını dolduran mali müşavirlerimize onları onure etmek için Bafra Öğretmenevin’de plaket verdik. Hem bir araya gelmiş olduk, hem de mali müşavirlik hususunda Baframıza hizmet veren ağabeylerimizi taltif etmiş olduk.

Mali müşavirlik nedir sorunuza gelince, mali müşavirlik devlet, belli bir ciroya ulaşmış firmaların hizmetini almakta zorunda olduğu, o firmanın muhasebe ve mali kayıtlarını kontrol etme yetkisine sahip ve bu firmalardan belli bir ücret almayı hakeden şahıslara mali müşavir” denir.

DSCN6802

MALİ MÜŞAVİR NE İŞ YAPAR?

Syn Zafer Bektaş, siz Samsun’u temsilen Bafra’da 3 temsilciden birisiniz. 1. Sorum bu 3 kişinin isimleri, bir de mali müşavirler ne iş yapar?

İbrahim bey, size gerçekten teşekkür ediyorum. Böyle bir konuyu gündeme aldığınız için. İlk sorunuza gelince; Biz Samsun Muhasebe Mali Müşavirler Odasına kayıtlı, Bafra Temsilciliği de yapıyoruz. Benim dışımda diğer iki temsilci Eyüp Aydın ve İsmail Dağ’dır. Bendeniz aynı zamanda ‘Türmob Üst Kurul Üyeliği’ de yapıyorum.

  1. sorunuza gelince; bana mali müşavirler ne iş yapar dediniz. Mali müşavir ve yeminli mali müşavirler ofis ortamında çalışarak, işletmelerin firmaların mevcut mali, ekonomik ve vergi durumlarını muhasebe kurallarına, gerçeklere ve yasalara uygunluk açısından inceleyerek görüşünü firma yetkililerine bildiren ve bu işleri herhangi bir kuruma bağlı olmaksızın yürüten kişilerdir. Serbest olarak iş yapan kişi ve kurumların gelir ve giderlerini deftere kaydederek çalışmalar yürütmektedirler. Kişi veya kurumların vergi daireleri ile uzlaşmalarını düzenleyerek, kurumların Sgk ile ilgili işlemlerini yürütürler. Bu ve benzeri birçok alanda hizmet sunmaya devam eden mali müşavirlikhizmetleri sunan firmalar mevcuttur. Firmaların mali işlerini kolaylaştırmak amacı ile en uygun çözümleri bir araya getiren mali müşavirler bu alanda bilir kişilik ve danışmanlık hizmetlerini de yürütebilmektedirler.”

 

MALİ MÜŞAVİR OLMAK İSTEYENLER HANGİ YETENEKLERE SAHİP OLMALIDIR?

Syn Zafer Bektaş, mali müşavirlik ile ilgili açıklamalar yapıyorsunuz. Bu yazıyı okuyan genç yetenkli kardeşlerimiz var. Bunlarda mali müşavir olmak isteyebilir. Bunun için ayrı bir yetenek gerekir mi?

İbrahim bey, mali müşavirler genel olarak sayısal işlemlerle uğraştıklarından dolayı matematik ile araları iyi olmalı, ayrıntılara dikkat edebilen dikkatli bir yapıya sahip olmaları, ofis ortamında çalışmaktan hoşlanan, düzenli ve sabırlı bir şekilde çalışabilen kişiler olmalıdırlar.”

DSCN6797дизайн каталогатарифы на теплокаркасно щитовой дом недорогомикоплазмоз симптомы у женщин

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ