Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

AKP ile CHP hükümeti kurulabilecek mi?

AKP ile CHP hükümeti kurulabilecek mi?
  • Genel
  • 12 Ağustos 2015

7 Haziran seçimlerinin ardından oluşan koalisyon ihtimalinden beri hükümetin kiminle ve nasıl kurulacağı, kurulup kurulamayacağı sorularına yanıt aranıyor.

Bunlardan en önemlisi “AKP ile CHP hükümeti kurabilecek mi?” sorusu.

Çünkü her iki partinin heyetleri arasında 35 saati bulan “koalisyon öncesi, ön görüşme” gerçekleştirildi. Başbakanlık Resmi Konutu’nda AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün saat 18.00’de yapacakları görüşmenin ardından bu sorunun yanıtı verilmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurmak üzere Ahmet Davutoğlu’nun görevlendirmesinin üzerinden bir ay geçti. Anayasa uyarınca hükümeti kurma görevini üstlenen Davutoğlu’nun 45 gün içerisinde hükümeti kurması gerekiyor.

Bu nedenle Davutoğlu’nun bugün Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşme zaman açısından da riskleri barındırıyor. Çünkü bu sürenin dolmasına yalnızca iki hafta kaldı.

Liderler hafta sonu çalıştı

Ahmet Davutoğlu’nun hükümeti kurma görevini üstlenmesinin ardından CHP Genel Merkezi’ne yaptığı ziyaretin ardından her iki parti de ön görüşme için heyet oluşturmuştu.

Bu heyetlerin bir araya gelmesi öncesinde liderleriyle görüşerek, hangi konu başlıkları konuşulacaksa onlar hakkında ön değerlendirme yaparak hazırlandılar. Her bir görüşmeden sonra da genel başkanlar bilgilendirildi.

Bu görüşmelerin tamamlanmasının ardından ise her iki partinin temsilcileri görüşmelere ilişkin ayrı ayrı rapor hazırlayarak, uzlaşılan, uzlaşılamayan ve uzlaşma olasılığı bulunan konuları ayrı ayrı raporlaştırıp genel başkanlara sunum yaptı.english to russian language translationгорячие туры в египет 2015продам каркасный домseo оптимизация, продвижение сайта

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ