Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRALI FIRINCILAR NEREYE GİDİYOR?

BAFRALI FIRINCILAR NEREYE GİDİYOR?
  • Genel
  • 28 Temmuz 2015

Bir ara fırıncıların ‘zarar ediyoruz’ haykırışlarını sizlere buradan yazmıştık. Fırıncılar 250 gram ekmeği, 75 kuruşa verdiğimizde işin içinden çıkamıyoruz şeklinde üzüntülerini dile getiriyordu.

Fırıncılar Odası bu sese kulak vermiş, acilen toplanarak ekmeğin fiyatını 1 TL’ye çıkarmışlardı. 250 gram olan ekmek de 300 grama yükseltilmişti. Fırıncılar Odası Başkanı Temel Bektaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, aldıkları kararı Kaymakam Halis Arslan ve Belediye Başkanı Zihni Şahin bey’e bizzat bildirmişlerdi.

Haliyle Kaymakam ve Belediye Başkanı vatandaşın ucuz ekmek yemesinden yanaydı. Ancak şu da bir gerçekti, fırıncılar “iflasın eşiğine gelmişti.”

 

EKMEK TEKRAR 75 KURUŞA DÜŞTÜ

Kısa bir süre sonra fırıncılardan bir kaçı bu kurala uymadı, tekrar 75 kuruşa ekmek satmaya başladı. Haliyle vatandaş ucuz ekmek almaktan yanaydı. 75 kuruşa satılan fırınları tercih etmeye başladı. Kurala uymayan birkaç fırınla ilgili fırıncılar odası yasal işlem uygulamaya başladı.

Buna rağmen diğer fırıncılar da fırınlarının camlarına “ekmek burada 75 kr.” Demeye başladı. 75 kuruşa satılan ekmek, şu an 300 gram olarak halka sunuluyor.

 

FIRINCILAR İFLASIN EŞİĞİNDE

Fırıncılar Odası Başkanı Temel Bektaş ile görüştük, bir dokun bin işit ve Başkan şöyle konuşuyor “Biz fırıncılarımızın zarar etmesini istemiyoruz. Çünkü daha önce 75 kuruşa ekmek satarken, gramajı 250 gramdı. Şimdi ise yine 75 kuruş gramaj 300 grama yükseldi.

Amacımız bir TL’ye ekmek satmaktı. Ama bu kurala uyulmadı. Haliyle diğer fırınlar da 1 TL’ye ekmek satarken, satışları oldukça durdu. Böyle olunca, onlar da 75 Kuruşa ekmek satmaya başladı. Böyle devam ederse, kısa süre içerisinde bir çok fırın kapısına kilit vurur.” Dedi

 

BİR ÇUVAL UN’DAN 210 EKMEK ÇIKIYOR

Fırıncılar Odası Başkanı Temel Bektaş, bir çuval undan 200 veya 210 ekmek çıktığının altını çizerek şöyle devam etti, “210 ekmek 75 kuruşa satıldığında 157. 500 yapıyor. Ancak bunun işçisi, sigortası, vergisi, kirası, mayası, yakıtı, iskontası, taşıma masrafı, araç yakıtı ve şöforü gibi masrafları göz önünde bulundurursak, fırıncı işin altından kalkamaz.

Hep zarar eder, zarar etmeye de devam ediyor. Şu an onlarca fırıncı bağkurunu, sigortasını, kirasını ve vergisini ne yazık ki ödeyemiyor. Un fabrikalarına bir o kadar borçları var. Nereye kadar  devam edecekler? Allah hepsinin ve hepimizin yardımcısı olsun. Önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelerek, fırıncıların sorununu görüşeceğiz. Buna bir an evvel dur dememiz lazım, yoksa Bafra’da birkaç fırının dışında fırın kalmaz” şeklinde sözlerini tamamladı.japanese text translatorпутевка на мальдивы из киева с перелетомотдых в харьковепродвижение сайта в интернет

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ