Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

GAZETECİ KİŞİLİK HAKLARINA SAYGILI OLMAK ZORUNDADIR

GAZETECİ KİŞİLİK HAKLARINA SAYGILI OLMAK ZORUNDADIR
  • Genel
  • 23 Temmuz 2015
  • 0 YORUM
  • 244 KEZ OKUNDU

Bugünkü yazımı özellikle saygıdeğer Basın mensubu arkadaşlarım lütfen dikkatli okusun..

35 yıllık tecrübemle saygıdeğer Basın mensubu arkadaşlarıma bazı önemli bilgiler sunacağım.

Gazeteci, açık fikirli, dürüts, ön yargılardan uzak ve kişilik haklarına saygılı olmak, gazeteciliğin olmazsa olmaz koşullarındandır.

Gazetecilik mesleği ve gazetecilik sektörü (gazete, radyo, televizyon, internet gibi kitlesel yayın organları) demokratik toplumlarda anayasının öngördüğü üç devlet gücü yanında (yasayıcı-meclis, yürütücü-hükümet, yargilayıcı-mahkemeler) dördüncü -denetleyici devlet gücü olarak anılır.

 

GAZETECİ HAKARET VE TEHDİT VARİ YAZILARI KULLANMAMALI

Gazetecilikte bir uslup vardır, “teşbihte hata olmaz”

Kiminle ilgili eleştiri yapacaksan, bu müspet olmalı.

İşte burada gazetecilik kimliği ortaya çıkıyor.

Hani bir söz vardır, “severken döveceksin veya döverken seveceksin” gibi örnek verebiliriz.

Yakın illerimizden bir gazeteci arkadaşımız, birkaç gün önce bir yazısında hakaret ve tehdit içerdiği iddiasıyla 2 bin 400 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Bu bir site, ceza yiyen de sitenin bir yazarı.

Bu gazeteci kaleme aldığı yazısı nedeniyle, yargılandı geçtiğimiz günlerde de söz konusu gazeteciyi mahkum etti.

Kimse “ağzım var diye konuşmasın” hele hele bu konuşma “hakaret içerikliyse” bir kez daha düşünsün.

 

BU HAKARET SUÇU İNTERNET YOLUYLA İŞLENİRSE NE OLUR?

Sevgili okurlarım ve saygıdeğer gazeteci arkadaşlarım;

Malumunuz olduğu üzere internet, kuşkusuz yüzyılımızın en önemli buluşudur.

Bu buluş, kendisi ile birlikte bir çok olumlu özelliği ve sorunu da birlikte getirmiştir.

İnternetin, hukuk normları karşısında yeri, daha yeni yeni belirginleşmeye başlamaktadır.

Ceza hukuku açısından olaya bakıldığında, internet yoluyla işlenen suçların tespiti, suçun oluşumu tabi ki hem maddi ceza hukuku hem de şekli (muhakeme) hukuku açısından konunun yeni bir boyutu ortaya çıkmaktadır.

 

İNTERNET YOLUYLA İŞLENEN SUÇLAR

İlk önce hakaret suçunun temel yapısını ortaya koyup, daha sonra internet yoluyla işlenmesine geçelim. Hakaret suçunun 5237 sayılı ceza kanunu’ndaki düzenlediği yere bakıldığında, şerefe karşı suçlar başlığı altında yer aldığını görüyoruz.

Hakaret suçu, TCK’nın 125. maddesinde, ‘Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran……’ şeklinde düzenlenmiştir.

Hakaret suçunun işlenebilmesi için, 125. maddede belirtilen maddi unsurların gerçekleştirilmesi gerekir.

Hakaret suçunda maddi unsuru incelerken ikili bir ayrım yapmak gerekir. Birincisi, somut bir fiil veya olgu isnadında bulunma, ikincisi sövmedir. Somut bir fiil veya olgudan anlaşılması gereken, maddi bir olaydır. Yani, dış dünyadan algılanabilen, dış dünyada bazı değişikler yaratabilen fiili bir durumdur. Bu nedenle sövme, somut fiil veya olgu isnadında, yer ve zaman gösterilmesi gerekir. Örneğin, sen dün şu yerden şu saatte şunları alarak hırsızlık yaptın denmesi halinde, somut fiil veya olgu isnadı söz konusu olur ve somut bir fiil veya olgu isnadı suretiyle hakaret suçu işlenmiş sayılır.

5237 sayılı yasayla, 765 sayılı yasanın 480. maddesinde olmayan iki tane yeni maddi unsur getirilmiştir. Bu maddi unsurlar, kişinin onur, şeref veya saygınlığını rencide edebilecek nitelikte yakıştırmalarda bulunmak ve sövmektir. 5237 sayılı yasayla şerefe karşı suçlar bölümüne getirilen en önemli dağişiklik belki de, belirttiğimiz bu düzenlemedir.

 

HAKARET SÖVME SUÇUNDAN DAHA AĞIR CEZA GETİRİYOR

Sövme niteliği taşıyan fiilller 765 sayılı yasada suç olarak tanımlanmıştı. Fakat 482. maddede bağımsız bir suç niteliğine sahipti. 765 sayılı yasanın düzenleniş biçimine bakıldığında, hakaret suçunun cezası sövme suçuna göre daha fazla idi.

Bu gelişmelere baktığımızda, kişiyi toplum içinde küçük düşürebilecek bu tür yazılar gerek gazetelerde, gerek internette, gerek radyolarda ve gerekse değişik yayın organlarında yer aldığında ve tespit edildiğinde mağdur olan kişi cumhuriyet savcılığına vereceği bir dilekçe ile yazıyı yazan kişinin adını ve soyadını vererek, suç duyurusunda bulunabilir.

İbrahim Alaçamlıпроизводство радиаторовспб дом посудыпосуда санкт петербургконьюктивит лечить

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ