Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ESNAFA MÜJDE ! BAĞKUR’DA BORÇ SİLME BAŞLADI…

ESNAFA MÜJDE ! BAĞKUR’DA BORÇ SİLME BAŞLADI…
  • Genel
  • 26 Mayıs 2015

12 ay ve daha fazla süre prim borcu bulunan ve bu kapsamda olupta daha önce prim borcunu yapılandıran yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur’lunun borçlarının dondurulmasıyla ilgili düzenleme yürürlüğe girdi. Prim borcu olan esnaf SGK’ya başvurarak borçlarını dondurabilecek. Bu kişiler sağlık hizmeti de alacak.

 

12 AYDAN YÜKSEK BORÇLAR

12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan ve bu kapsamda olup da daha önce prim borcunu yapılandıran yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren torba yasa düzenlemesi Meclis’ten geçmişti. Yasa ile prim borcu olduğu için sağlık hakkından yaralanamayan 1 milyon 305 bin esnafın eski borçları dondurulacaktı. Konuyla ilgili genelge yayımlandı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlükleri işlemlere başladı.

 

SAĞLIK HİZMETİ ALINACAK

Buna göre; sağlık hizmetinden yararlanamayan veya emekli olmaya yetecek kadar primi olduğu halde, borcundan dolayı emekli olamayanlar bu düzenlemeyle nefes alacak.

Borçlarıyla birlikte sigortası da dondurulan Bağ-Kur’lular ile geçmişte çıkarılan yasalara benzer şekilde borçları ve sigorta süreleri askıya alınanlar, ellerine para geçtiğinde borçlarını ödeyerek, sigorta sürelerini yeniden başlatacak.

 

YAPILANDIRAN YARARLANACAK

Borcunu yapılandıranlar da Bağ-Kur prim borçlarını dondurma hakkından yaralanabilecek. Eğer borçlar dondurulduktan sonra kalan prim günleri emekli olmaya yeterliyse ve diğer koşullar sağlanıyorsa bu kişiler hemen emekli olabilecek. Yasa, sadece 12 aydan fazla (örneğin 5-6-7-8 yıl) prim borcu olanları kapsıyor. Borçların dondurulduğu süreler hiç çalışılmamış sayılıyor ve emeklilikte dikkate alınmıyor.banking business translation servicesпосуда в санкт петербургекаркасный дом верандапрага стоимость путевкизаказать изготовление одностраничного сайта недорого москва

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ