Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

KANSER KADERİMİZ OLMAYACAK

KANSER KADERİMİZ OLMAYACAK
  • Genel
  • 18 Nisan 2015

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) tarafından AB destekli olan “Kanser Kaderimiz Olmayacak” Projesi kapsamında Bafra`da lösemili hasta yakınları için konferans düzenlendi Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından desteklenen “Kanser Kaderimiz Olmayacak” Projesi kapsamında Bafra ilçesinde bulunan Adnan Menderes Parkı hizmet Binasında lösemili hasta yakınlarına yönelik konferans gerçekleştirdi.

Proje kapsamında, 2015 yılı boyunca Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Konya, Çorum, Kocaeli, Aydın, Eskişehir, Adana, Gaziantep ve Batman ilerinde de proje kapsamında yapılacak olan konferansların Samsun ayağında ilk olarak Bafra ilçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, kanser ve korunma yolları hakkında, Samsun Barosu Avukatı Nurgül Aral,  hasta hakları ve LÖSEV Proje Asistanı Gamze Demirel ise proje hakkında konuşmalar yaptı.

Dr. Aytaç Akın yaptığı sunumda kanserin ne olduğunu ve belirtilerinin neler olduğu anlattı.

Akın yaptığı konuşmada:

Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp  çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100’den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

Kanserin en belirgin belirtileri ise açıklanamayan kilo kaybı, halsizlik, ateş, ağtı, öksürük ve horlama, memede veya vücutta hissedilen kitleler, inatçı baş ağrısı ve kusma birlikteliğidir. Bunların yanı sıra uzun süreli kabızlık, ishal veya dışkı boyutunda değişiklik, idrar yaparken sancı, idrarda kan görülmesi veya idrar yapma sıklığının değişmesi de kanser belirtileri arasındadır.

Kanserin risk faktörleri arasında 1.sırayı sigara ve tütün içmek yer alıyor, 2.sırada ise kötü beslenme alışkanlığı, ardından alkol tüketimi ve hareketsiz yaşam geliyor.

Samsun un Bafra İlçesi Adnan Menderes Parkın Konferans Salonunda  yapılan Konferansa Kaymakamımız Sayın Halis Arslan, Bafra Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kurt, daire amirleri, mahalle muhtarları ve lösemili çocuklarla aileleri katıldı.

1429214475купить сковородукриминальная ответственность несовершеннолетних в украинереклама в гугле бесплатнодома и коттеджи проектыизбавление от глистов

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ