Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

MURAT GÜRKAN İLE BAFRA’DA “DERİCİLİĞİ” KONUŞTUK

MURAT GÜRKAN İLE BAFRA’DA “DERİCİLİĞİ” KONUŞTUK
  • Genel
  • 04 Nisan 2015

Adı Murat Gürkan, Bursa Uludağ Üniversitesinden mezun oldu. 10 yaşından beri merhum babası Hasan Cebeci’nin yanında mesleğe başladı.

Okul zamanlarından fırsat bulduğunda her zaman babasının yanında baba mesleğini yaptı. Geçtiğimiz yıl biricik babası Hasan Cebeci (57)’yi trafik kazasında kaybetti. 3 kardeşler, büyük abisi Alaattin İstanbul’da hayatını idam ettiriyor.

Ortanca abisi, Atakan Cebeci vatani görevini yapıyor. En küçük Murat Gürkan Cebeci’de baba mesleğini sürdürüyor.

En büyük dedeleri Mustafa Yüksel, 80 yıl önce dericiliğe başlamış. Hatta dericilikte Türkiye’de ilk vergi veren kişi olarak biliniyor. Dedesi Mustafa, kurtuluş savaşı gazisi. Aslen Giresunlu’lar. Dede Mustafa Yüksel, Osmanlı-Rus savaşında kayık ile kırımdan giresuna gelerek, göç etmiş.

Dede Mustafa’dan sonra, torunu Hasan Cebeci Bafra’da dericilik yapmış. Şimdi de Murat Gürkan Cebeci işinin başında.

 

BAFRA’DA DERİCİLİK

Murat Gürkan ile bir röportaj yaptık ve sorduk, “Dericiliği anlatır mısın?

Murat Gürkan,” Dericilik, derinin fiziksel ve kimyasal işlemlere tabii tutulup kullanılacak hale getirilmesidir. İbrahim abi, dericilik çok eski bir sanat dalıdır. Tarihin en eski çağlarından beri insanlar dericilikle uğraşmış. Üstünde durup geliştirerek ayakkabı, terlik, elbise, yelken vs gibi türlü eşyalar yapmışlardır. Eski Türkler ise deriden sandıklar, hayvanlar için semerler yaparlardı. Ayrıca deri üstüne işlemeler yaparak süs eşyası olarak kullanırlardı. En güzel deri işleri; Türkler, Araplar, İspanyollar ve Venedikliler tarafından yapılırdı. İspanyollar dericiliği Araplardan öğrenmişlerdir. O sıralarda anadolunun hemen her köşesinde dericilik gelişmiş haldeydi. İmparatorluk ordusunun koşum takımlarını yapıyorlardı. Fransızlar dericiliğe başladıkları zaman deri teknolojisini Osmanlılardan almışlar. Türkiye de modern deri sanayi istanbul’da II.Mahmud zamanında Beykoz deresinde tabakhane kurularak faaliyete geçmiş. Burada yapılan derilen ordunun ayakkabı ihtiyacını karşılamak için askeri ayakkabı yapımında kullanılmaya başlamışlar. Kurtuluş savaşı sırasında bilhassa ordunun ayakkabı ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamıştır. Daha sonra İstanbul da kazlıçeşme de, ege bölgesinde ve anadolunun  bazı şehirlerinde özel ve modern deri fabrikaları açılmıştır. Bu fabrikaların ürettiği deriler, kendi ihtiyacını karşıladığı gibi çeşitli yabancı ülkelere de ihrac edilerek türkiye ye döviz getirmektedir. Deri üretiminde büyük baş ve küçük baş hayvan derilerinden istifade edilir. Bunlar sığır, keçi, oğlak, koyun ve kuzu derileridir “ diye konuştu.

 

SGK HASTANESİ YANINDA BÜYÜK DEDE VE BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Murat Gürkan ile söyleşimiz devam ediyor. Sevgili Murat Gürkan, gördüğüm kadarıyla siz üçüncü kuşaksınız. Son olarak bu bayrağı abin Atakan ve sen devraldın. Bafra da deri işinden söz eder misiniz?

İbrahim abi, biz bilinen bir firmayız. Rahmetli babam Hasan Cebeci, Bafra da ve bölge de 40 yıl aralıksız olarak dericilik yaptı. Hemen hemen herkes tanır. Şimdi de biz devam ettiriyoruz. Zaman zaman köylere gidiyoruz. Bilenler iş adresimize derileri getiriyor. Bizler de; bunları topladıktan sonra, Bolu-gerede gibi iş merkezlerine gönderiyoruz. Biz müşterilerimizden derileri hem toplu olarak, hem de tek tek alıyoruz. Vatandaşlarımıza teveccühlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

dericilik-debbaglik01 DSCN5530 Sercankrc-0003+jsuburbs near new york cityстатья 307 ук украиныреклама сайта в яндексекаркасные дома polarчто такое вирус герпеса

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ