Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

7 NİSAN SALI GÜNÜ BÜTÜN PARTLİLER ADAY LİSTELERİNİ YÜKSEK SEÇİM KURULUNA VERECEK

7 NİSAN SALI GÜNÜ BÜTÜN PARTLİLER ADAY LİSTELERİNİ YÜKSEK SEÇİM KURULUNA VERECEK
  • Genel
  • 04 Nisan 2015

7 Haziran milletvekili seçimlerinde son viraj dönüldü, 7 nisan 2015 Salı günü bütün partiler aday listelerini yüksek seçim kuruluna verecekler. Aday sıralaması ise 7 nisan’da belli olacak.

Tüm Türkiye ve Partilerin Aday Adayları ve Siyasi Partiler, 7 nisan akşamı öncesine kilitlendi.

 

SİYASİ PARTİLERİN ADAY SIRALAMASI NEDEN 7 NİSAN AKŞAMINDAN ÖNCE BELLİ OLMAZ?

Biz bu soruların cevabını vermek isteriz, ama bu o kadar kolay değil. Zira her partinin farklı çalışmaları olacaktır. Bir örnek verecek olursak, Ak Parti meclis çalışmalarını Cuma günü mesai bitimine kadar yürütmek istiyor. Zira çeşitli kanunların çıkmasını istediği için, halen milletvekili olup da yeni listelere giremeyecek olan milletvekillerinin oyunu kaybetmemek için listeleri son gün hatta son saate kadar vermeyebilir.

 

YA MUHALEFET PARTİLERİ?

Muhalefet ise iktidar partisinin çıkartacağı kanunları engellemek adına her oyun önemli olduğunu dikkate alarak yeni dönemde milletvekili olmasını istemediği kişilerin oylarına muhtaç oldukları için meclis tatile girene kadar listelerini açıklamayabilirler.

 

 

CHP ÖN SEÇİM YAPTI

7 haziran seçimlerine girerken, CHP bazı illerde malumunuz olduğu üzere ön seçim yaptı. Bu demokrasi bakımından bize göre önemlidir.  CHP keşke her ilde ön seçim yapsa idi, CHP’nin seçimlere girerken ki canlılığı daha fazla olurdu. Ama CHP her ilde değil de, istediği illerde ön seçim yapsaydı parti içindeki bazı dengelerin değişmesini sağlamış olurdu.

Bize göre CHP’de yapılan ön seçimler az da olsa CHP’yi hareketlendirecektir. Bizler, zamanla siyasi partiler hakkında düşüncelerimizi ve halkın beklentilerini ifade ediyoruz, bu yaptığımız değerlendirmeler genelde hayat buluyor, doğru çıkıyor.

 

GELELİM MHP’YE

MHP partiler arasında en rahat hareket edecek konumda olacakken, görüldüğü üzere ön seçim yapmamıştır. MHP ön seçim yapmış olsaydı, parti daha canlı olur, daha hareketli olur, partiye canlılık gelince MHP’ye gönül verenler parti merkezlerini doldurur ve önemli bir seçim çalışmasına başlamış olurlardı.

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin iki dudak arasından çıkacak söz ile Samsun’da ki ilk 3 sıralama çok önemlidir. Madem ön seçim yapılmadı, Sayın Bahçeli’nin de Samsun’da ilk 3’e bilinen, sevilen ve yıpranmayan adayların konulması gerekir. Şayet bu gerçekleşirse, MHP Samsun’dan en az 2, böyle olduğunda 3’ü bile zorlayabilir.

 

AK PARTİ’DE HER AN HER ŞEY OLABİLİR

Bazı kaynaklar saray’ın anahtar listeye el koyduğunu iddia ediyor. Hatta bir diğer iddia da Erdoğan’ın Ak Parti’de 2001’den beri seçim koordinasyon merkezi (SKM) Başkanı olan İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş’a anahtar liste verdiği de iddialar arasında.

Ataş’ın 13 kişilik üst kurulda da görev yaptığı biliniyor. Erdoğan’ın verdiği liste üst kurul toplantısında hafta sonunda değerlendirileceği de konuşulmakta.

Hatta Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti TBMM grubunun büyük bölümünün korunmasını da istediği iddia edildi.

 

 68 VEKİL 3 DÖNEM KURALINA TAKILDI

Hazırlanan listeye göre, 68 vekil 3 dönem kuralı nedeni ile aday olamıyor. Geriye kalan 242 milletvekili’nden ise 60 vekil liste dışı kaldı. Erdoğan’ın 180 ismin yeniden devam etmesini önerdiği öğrenildi. Çizilen milletvekillerinin isimleri üst kuruldan dışarıya sızdırıldı.

Bunun üzerine liste dışı kalan vekillerin, yeniden partlamentoya girebilmek için kulüs faliyetlerine başladıkları öğrenildi. Ak Parti’de genel eğilim, vekillerin yarından fazlasının çizileceği yönündeydi. 2007 ve 2011 seçimlerine gidilirken AK Partili vekillerin yarıdan fazlası liste dışı kalmıştı.гаи в харьковской областиоплата штрафов гаи киевдешёвые каркасные домагора казбек восхождениеdeta ap

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ