Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

DOSTUNUN SIRLARINI AÇIĞA ÇIKARMAN, ONU KISKANDIĞINI GÖSTERİR !

DOSTUNUN SIRLARINI AÇIĞA ÇIKARMAN, ONU KISKANDIĞINI GÖSTERİR !
  • Genel
  • 28 Mart 2015
  • 0 YORUM
  • 270 KEZ OKUNDU

Yılların gazetecisiyim, sadece gazetecilik yapmadım. Kimliğimi , yakamda ki rozeti sadece ailem için kullanmadım.

Benim için yaşadığım yörede ki insanlar önemliydi. Karınca kararınca vesile olmaya çalıştım. Sevgili okurlarım, bu yıllar içerisinde bu memlekete hiç bir katkısı olmayan, sadece bu memlekete halis niyetle hizmet edenleri, hedef alan ve onların gıyabında dedikodu yapan kişilerle savaştım.

Hala da savaşıyorum. Bu riyakarlar benim yüzüme gülerler, gıyabımda her tür mesnetsiz iftiraları atarlar. Şu anda bile aynı riyakarlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar.

 

BAŞKAN ŞAHİNLE BİLE BENİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞTILAR

Ama ne Başkan Zihni Şahin, ne de ben bu riyakarların, bu iki yüzlülerin tuzağına düşmedik.

Zira geçmişte bir Belediye Başkanıyla bu dedikodu yüzünden birbirimiz ile konuşmamıştık, hiç de hoş olmamıştı.

 

SEVGİLİ OKURLARIM, BU YAZIMI MUNAFIKLAR İYİ OKUSUN

Sayın okurlarım ne yazık ki bugün insanlar bırakın dostunun kötülüklerini gizlemeyi ve iyiliklerini yaymayı tam tersini yapmaktadırlar.

Yani dostunun iyiliklerini gizleyip görmezden gelmekte ve kötülüklerini bire bir katarak abartarak, ekleyerek, dramatize ederek ballandıra ballandıra anlatmaktadırlar.

Bunun sebebi nefis konusunda işlediğimiz gibi kendi nefislerini temize çıkarmak, kendi nefislerini haklı çıkarmak ve kendi egolarını tatmin etmektir. Kendi kusur ve hatalarını gizleyip, toplum nazarında itibar kazanmaktır.

Başkalarının kusur ve hatalarını söyleyerek ve yayarak onları toplumun nazarında küçük düşürmektir.Halbuki böyle yapanlar. kendilerini küçük düşürdüklerinin farkında değillerdir.

 

DOSTUNUN HAKKINDA KÖTÜ KONUŞMA !

Dostun hakkında kötü konuşmamak. sana borç olduğu gibi Kalbinden ( kötü düşünce) geçirmemen sana borçtur.Zira Allah(cc) sui zannı yasaklamıştır.(isra.36)”İyi bilmediğin şeyin ardına düşme”(huccurat.12)” Ey iman edenler zannın çoğundan kaçının zira zannın çoğu haramdır.” buyurarak sui zannı kesin olarak yasaklamıştır. peygamber efendimizde HADİS:”Allah(cc) müminin mümine kanını,malını,ve ırzını haram kıldığı gibi aleyhinde kötü zanda bulunmayı da haram kılmıştır.

”HADİS:Sui zandan son derece sakının zira sui zan sözlerin en yalanıdır.” Sui zan insanı tecessüse yani kusur araştırmaya sevkeder.zira Allah(cc) bunu da yasaklamıştır.(huccurat.12)” (ismuvvela tecessessü)”tecessüs etmeyin ”yani kusur araştırmayın buyurmuştur.

 

GÖZÜNÜZLE KUSUR ARAŞTIRMAYIN

Peygamberimiz(sav) HADİS:Söz araştırmayın gözünüzle kusur araştırmayın.birbirinize arka çevirmeyin.Ey Allahın kulları kardeş olun(buhari) Gerçekte dost dostu hakkında sui zanda bulunmadığı gibi .Onun kusurlarını da araştırmaz.

Allah ayıpları örter.,günahları bağışlar,kulunun kusurlarından vazgeçer.Allah(cc) kendi yarattığı ve milyarlarca nimet verdiği kullarını bağışlıyor.kusurlarını gizliyor.günahlarını affediyor.da sen nasıl oluyor da kendin günahlara batmışken kendin kusurlu olduğun halde belki de karşındaki Allah’ın huzurunda senden üstün olabileceği halde kusurları bağışlamaz.

Açığa çıkarırsın Yoksa haşa onu sen mi yarattın? sana ne bu huyundan derhal vazgeç.Bilmiş ol ki kendin için sevdiğini başkası içinde sevmedikçe bırak dost olmayı kamil bir Müslüman bile olamazsın. Elbette ki dostun senden sırlarını, hatalarını gizlemeni bekler. Böyle yapmazsan dostluğunuz biter.

 

DOSTUNUN SIRRINI AÇIĞA ÇIKARMA

Senin dostunun sırlarını açığa çıkarman onu kıskandığını gösterir.Yalanın caiz olduğu yerler vardır. bunlardan biride dostunun kusurları konusunda yok böyle bir şey diyerek o kusurun onda olduğunu bile bile yalan söylemelidir.

Nitekim peygamberimiz(sav)HADİS:’‘Din kardeşinin ayıplarını örten kimsenin Allah(cc) dünya ve ahiret’ te kusurlarını örter.(ibni mace)HADİS: Bir kişi etrafına bakınarak sana bir söz söylediyse o söz sana emenettir. emenerte hıyanet etmemeli o sözü saklamalısınenglish russian translator neededСковороды с керамическим покрытиемкупить дом по канадской технологииэльбрус высотаконьюктивит у младенцев

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ