Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

2014 YILINDA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 11, RİSK DEVAM EDİYOR

2014 YILINDA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 11, RİSK DEVAM EDİYOR
  • Genel
  • 23 Mart 2015

PEKİ DOMUZ GRİBİ NEDİR? HANGİ YOLLAR İLE BULAŞIR? NASIL BELİRTİ VERİR? KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Domuz; kuş, insan ve domuz gribi etkenleri ile enfekte olabilen bir hayvandır. Domuz gribi etkeni ise insan, domuz ve kuş gribi etkenlerinin karışımı olan bir virüstür.

H1N1 olarak isimlendirilen bu virüs etkeni domuzlardan insanlara, insanlardan, insanlara kolaylıkla bulaşabilen bir virüstür. İlk kez 2009 Mart ay’ında meksikada saptanan bu virüs hızla yayılmış ve günümüze kadar 10’bin’e yakın ölüme yol açmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü 2009 haziran ay’ında pandemi (yaygın enfeksiyon) alarmı vermiştir. İç hastalıkları ve dahiliye uzmanı Dr. Hasan Şekercioğlu, ülkemizde olduğu gibi bölgemizde paniğe yol açan domuz gribi ile ilgili merak edilenleri şöyle anlattı.

 

ÖKSÜRÜK VE HAPŞIRIKLA BULAŞIYOR

Domuz gribi mevsimsel gribe benzer bir hastalık tablosu oluşturur ama çok daha hızla yayılma riski taşır. Toplumun önemli bir kısmı bu ve buna benzer virüslerle hiç karşılaşmadığı için özellikle çocuk, genç ve hamileler risk altındadır, yaşlılara ise bulaşma olasılığı azdır.

Domuz gribi mevsimsel griple aynı şekilde yayılmaktadır. Öksürük ve hapşırma yolu ile çevreye yayılan virüs partikülleri insanlara direkt olarak bulaşabilmektedir. Bunun dışında virüs partiküllerinin bulaştığı masa, sandalye, kapı kolu gibi yüzeylerde temas sonrası ellerin ağza, buruna ve gözlere değmesi ile bulaşma kolaylıkla olmaktadır.

 

BELİRTİLERİ MEVSİMSEL GRİPLE AYNI

Domuz gribinin klinik belirti ve bulguları mevsimsel gripten farklı değildir. Yüksek ateş, öksürük, boğaz ve baş ağrısı, yaygın vücut ağrıları, üşüme, yorgunluk ve bazen ishal ve kusma en sık görülen belirtilerdir.

Kişiler belirtilerin başlamasından bir gün önce ve 7 gün sonrasına kadar enfeksiyonu diğer kişilere bulaştırabilirler. Gripli kişi mutlaka evde istirahat etmelidir. Öksürme ve hapşırma esnasında ağız ve burun kağıt mendille kapatılmalı ve mendil çöp kutusuna atılmalıdır.

Gripli kişilerden mümkün olduğunda uzak durulmalı, gripli kişi ile aynı ortam paylaşılıyorsa eller sık sık sabunlu su ile yıkanmalıdır. Grip virüsünün yayılmasını önlemek için masa, kapı kolları, mutfak tezgahları, oyuncaklar gibi yüzeyler deterjanla silinmelidir.

Hasta kişilere ait çarşaf, çamaşır, havlu, çatal, bıçak, bardak gibi nesnelerle temas edilmemelidir. Bu tür nesnelerin ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur.

 

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALI?

Doktor kontrolünde gerekli ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Gribal enfeksiyon esnasında nefes darlığının ortaya çıkması, şuur kaybının görülmesi, inatçı bulantı ve kusmalar hastalığın çok ciddi olduğunu gösteren belirtilerdir. Bu belirtilerde zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

 

NASIL KORUNABİLİRİZ?

Tedavide evde kesin istirahat ve dengeli beslenme önemlidir. Hastalıktan korunmak için maske takmak yararlı olabilir. Antibiyotik ve aspirin tedavide kesinlikle kullanılmamalıdır. Erkende dönemde gereken hastalarda doktor kontrolünde virüs ilaçları kullanılabilir.

 

HASTALIĞIN KESİN TANISI NASIL BELLİ OLUR?

Hastalığın kesin tanısı boğaz, burun süprüntüsü gibi üst solunum yolu sekresyonlarında virüsün gösterilmesi ile konmaktadır. Çocuk, genç ve hamileler yaşlılara göre daha fazla risk altındadır. Bunun dışında kronik hastalıkları olan, şeker hastası olan, kanser tedavisi görenlerde risk fazladır. Domuz gribinden ölüm oranı mevsimsel grip kadardır (Binde 3,5).caricaturist weddingтуры австрия словакиямагазин чешской посуды в спбкаркасные дома самара ценыаскаридоз симптомы

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ