Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

2000’DEN SONRA EMEKLİ OLANA 300 TL ZAM GELİYOR

2000’DEN SONRA EMEKLİ OLANA 300 TL ZAM GELİYOR
  • Genel
  • 19 Mart 2015

Bir emeklinin açtığı dava 100 binlerce emekli için umut oldu.

Elazığ’ın kovancılar ilçesinde 15 Ekim 2000 tarihinde emekli olan Hacı Uçar, emekli maaşının 1999 yılına kadar uygulanan kat sayı esasına göre düzenlenmesine itiraz ederek dava açtı.

Uçar, (SGK) Başkanlığı Aleyhine 2010 yılında açtığı dava’da eski sistem üzerinden hesaplanarak bağlanan maaşının eksik olduğunu savundu.

 

DAVAYI KAZANDI, PARASINI FAİZİYLE GERİ ALDI

Emekli maaşının 1 Ocak 2000’de yürürlüğe giren yasa üzerinden tekrar hesaplanarak aradaki farkın kendisine ödenmesini isteyen Haci Uçar, Elazığ İş Mahkemesi tarafından haklı bulundu.

Mahkeme, Haci Uçar’ın emekli aylığının 2000 yılı ile birlikte yürürlüğe giren çalışılan süre ve öden prim esasına göre tekrar hesaplanarak bağlanmasını ve aradaki farklarında faiziyle birlikte kendisine ödenmesine dönük karar verdi.

EMSAL TEŞKİL EDİYOR

Uçar’ın avukatı Kemal Çelebi, kararın binlerce işçi emeklisi için müjde niteliğinde olduğunu söyledi. Karar sonrasında Uçar’ın maaşında 300 liraya varan artış olduğuna, ceza ve faiziyle 37 bin liralık fark aldığına dikkat çeken Kemal Çelebi, “Maaşının eksik yattığını düşünenler var ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na maaşlarının nasıl hesaplandığını öğrenmek için dilekçe versinler. Eğer aldıkları cevaba göre maaşlarında bir eksik tespit ederlerse iş mahkemesine dava açsınlar” tavsiyesinde bulundu.french english technical translationмагазины посуды в москве розницаузнать позиции сайтаТОВ Мототерра разводосложнения хламидиоза

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ